Przemoc w rodzinie
Artykuły
Osobisty plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa
Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny. Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.
PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY
Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i inne formy poniżania dziecka. Sprawcami przemocy wobec dzieci często są bliskie mu osoby, także rodzice. Przemoc wobec dzieci nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny, może zdarzyć się w każdym środowisku. Poniżej dowiesz się, jak rozpoznać przejawy przemocy, jakie są jej rodzaje i jak im przeciwdziałaś/jak reagować.
Bezpłatna aplikacja mobilna Twój Parasol
Aktualna baza teleadresowa
W załączeniu aktualne dane teleadresowe instytucji oraz ośrodków zlokalizowanych na terenie woj. dolnośląskiego.
USŁUGI DLA OSÓB I RODZIN DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE
BAZA TELEADRESOWA PODMIOTÓW ORAZ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI DLA OSÓB I RODZIN DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE
ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY
DZAŁANIA W ZAKRESIE PRZECIWDZIALANIA PRZEMOCY W RODZINIE PODEJMUJE GMINA W SZCZEGÓLNOŚCI W RAMACH PRACY ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
Czytaj więcej o: ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNYPomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem
Może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty – przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Czytaj więcej o: Pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwemPRZEMOC W RODZINIE
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo, zjawisko to występuje we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia czy sytuacji materialnej, rzadko bywa jednorazowym incydentem? jeżeli nie zostanie podjęte stanowcze działanie wobec sprawcy przemoc się powtórzy.
Cechy charakterystyczne przemocy:
- jest intencjonalna - jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie osoby,
- siły są nierówne - w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą, ofiara jest słabsza, a sprawca silniejszy,
- narusza prawa i dobra osobiste - sprawca wykorzystuje swoją przewagę i narusza podstawowe prawa ofiary (prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku),
- powoduje cierpienie i ból - sprawca naraża zdrowie ofiary na poważne szkody, również zagrażające jej życiu, doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.
Rodzaje przemocy:
- fizyczna (np. popychanie, policzkowanie, kopanie, duszenie, bicie),
- psychiczna (np. stała krytyka, wyśmiewanie, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, poniżanie, stosowanie gróźb),
- seksualna (np. wymuszanie pożycia seksualnego, nieakceptowanych praktyk seksualnych),
- ekonomiczna (np. uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, odbieranie zarobionych pieniędzy, niezaspokajanie materialnych potrzeb rodziny).
Gmina Siekierczyn za sprawą powołanego Zarządzeniem Nr 177/62/2012 Wójta Gminy Siekierczyn z dnia 12 września 2012 r. Zespołu Interdyscyplinarnego łączy wysiłki wszystkich lokalnych instytucji w realizacji wspólnego celu, jakim jest przeciwdziałanie przemocy wewnątrzrodzinnej.
Dostępne formy wsparcia:
Pracownicy socjalni GOPS w Siekierczynie są dostępni w dni pracy Ośrodka tj. poniedziałek: 8.00 - 16.00, wtorek-piątek: 7.30-15.30.
W bieżącym 2015 r. ponownie rozpoczął działalność Punkt Konsultacji, w którym będą świadczone nieodpłatnie porady i usługi psychologiczne dla mieszkańców Gminy Siekierczyn z zakresu problemu nadużywania alkoholu i w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zapisy osobiście lub telefonicznie w Gminnym Orodku Pomocy Społecznej w Siekierczynie; Siekierczyn 271, telefon: 75 722 17 30 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Strona: 1/2
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- następna
- Przejdź na koniec
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-04-02 |
Data publikacji: | 2015-04-02 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 6097 |